Microchip Technology MASMCG10AE3
Part No.:
MASMCG10AE3
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC SMCG
Shipping
MASMCG10AE3 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
88.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)