Microchip Technology MASMBJ7.5A
Part No.:
MASMBJ7.5A
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMBJ
Shipping
MASMBJ7.5A Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)