Microchip Technology MASMBJ70A
Part No.:
MASMBJ70A
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC SMBJ
Shipping
MASMBJ70A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)