Microchip Technology MASMBJ160AE3
Part No.:
MASMBJ160AE3
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC SMBJ
Shipping
MASMBJ160AE3 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)