Microchip Technology MASMBJ150CA
Part No.:
MASMBJ150CA
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC SMBJ
Shipping
MASMBJ150CA Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)