Microchip Technology MASMBG8.5CAE3
Part No.:
MASMBG8.5CAE3
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMBG
Shipping
MASMBG8.5CAE3 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)