Microchip Technology MASMBG85CA
Part No.:
MASMBG85CA
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC SMBG
Shipping
MASMBG85CA Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)