Microchip Technology MASMBG85A
Part No.:
MASMBG85A
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC SMBG
Shipping
MASMBG85A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)