Microchip Technology MASMBG75CA
Part No.:
MASMBG75CA
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC SMBG
Shipping
MASMBG75CA Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)