Microchip Technology MASMBG48A
Part No.:
MASMBG48A
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMBG
Shipping
MASMBG48A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)