Microchip Technology MASMBG40CAE3
Part No.:
MASMBG40CAE3
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMBG
Shipping
MASMBG40CAE3 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)