Microchip Technology MASMBG170CA
Part No.:
MASMBG170CA
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC SMBG
Shipping
MASMBG170CA Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)