Microchip Technology MASMBG16CAE3
Part No.:
MASMBG16CAE3
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMBG
Shipping
MASMBG16CAE3 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)