Microchip Technology MASMBG16CA
Part No.:
MASMBG16CA
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMBG
Shipping
MASMBG16CA Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)