Microchip Technology MAPLAD7.5KP40CA
Part No.:
MAPLAD7.5KP40CA
Shipping
MAPLAD7.5KP40CA Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
116A
Power - Peak Pulse:
7500W (7.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)