Microchip Technology MAPLAD7.5KP16CA
Part No.:
MAPLAD7.5KP16CA
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
Nonstandard SMD
Description:
TVS DIODE
Shipping
MAPLAD7.5KP16CA Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
Nonstandard SMD
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
288A
Power - Peak Pulse:
7500W (7.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)