Microsemi Corporation MAPLAD6.5KP90AE3
Part No.:
MAPLAD6.5KP90AE3
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC MINI-PLAD
Shipping
MAPLAD6.5KP90AE3 Information
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
44.5A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)