Microchip Technology MAPLAD6.5KP33A
Part No.:
MAPLAD6.5KP33A
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC MINI-PLAD
Shipping
MAPLAD6.5KP33A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
123A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)