Microchip Technology MAPLAD6.5KP28AE3
Part No.:
MAPLAD6.5KP28AE3
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.5VC MINI-PLAD
Shipping
MAPLAD6.5KP28AE3 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
143A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)