Microchip Technology MAPLAD6.5KP26A
Part No.:
MAPLAD6.5KP26A
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC MINI-PLAD
Shipping
MAPLAD6.5KP26A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
154A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)