Microchip Technology MAPLAD6.5KP24A
Part No.:
MAPLAD6.5KP24A
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC MINI-PLAD
Shipping
MAPLAD6.5KP24A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
167A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)