Microchip Technology MAPLAD6.5KP16A
Part No.:
MAPLAD6.5KP16A
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC MINI-PLAD
Shipping
MAPLAD6.5KP16A Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
250A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)