Microchip Technology MAPLAD6.5KP14A
Part No.:
MAPLAD6.5KP14A
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
Nonstandard SMD
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC MINI-PLAD
Shipping
MAPLAD6.5KP14A Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
Nonstandard SMD
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
280A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)