Microchip Technology MAP4KE400CA
Part No.:
MAP4KE400CA
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
TVS DIODE 342VWM 548VC DO204AL
Shipping
MAP4KE400CA Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
342V
Voltage - Breakdown (Min):
380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
548V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)