Microchip Technology MALCE7.5A
Part No.:
MALCE7.5A
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC CASE-1
Shipping
MALCE7.5A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
100A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)