Microchip Technology MALCE20AE3
Part No.:
MALCE20AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Description:
TVS DIODE 20VWM 32.4VC CASE-1
Shipping
MALCE20AE3 Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
20V
Voltage - Breakdown (Min):
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)