Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL216099504E3
Part No.:
MAL216099504E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 16V SMD
Shipping
MAL216099504E3 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
160 CLA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1500 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
900 mA @ 100 kHz
Impedance:
50 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):
0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size:
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)