Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210619103E3
Part No.:
MAL210619103E3
Description:
CAP ALUM 10000UF 100V SCREW CHAS
Shipping
MAL210619103E3 Information
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
11mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
16.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
7 mOhms
Lead Spacing:
1.122" (28.50mm)
Size / Dimension:
2.559" Dia (65.00mm)
Height - Seated (Max):
4.402" (111.80mm)