Microchip Technology MA1.5KE6.8CA
Part No.:
MA1.5KE6.8CA
Description:
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO204AR
Shipping
MA1.5KE6.8CA Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5.8V
Voltage - Breakdown (Min):
6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
143A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)