Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | M85049/69-21W |
| Manufacturer | SPI Connects |
| Series | Military, SAE AS85049 |
| Packaging | Retail Package |
| Product Status | Active |
| Type | Backshell, Heat Shrink Adapter |
| Cable Opening | 0.938" (23.83mm) |
| Diameter - Outside | 1.550" (39.37mm) |
| Shell Size - Insert | 21, G |
| Thread Size | - |
| Cable Exit | 180° |
| Primary Material | - |
| Material | Aluminum Alloy |
| Plating | Cadmium |
| Shielding | Unshielded |
| Color | Olive Drab |
| Features | - |
| Ingress Protection | - |
The following parts include "M85049/69-21W" in Silicon Labs M85049/69-21W.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.