Microchip Technology M5KP6.5CAE3
Part No.:
M5KP6.5CAE3
Package:
DO-204AR, Axial
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO204AR
Shipping
M5KP6.5CAE3 Information
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
447A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)