Microchip Technology M5KP60CAE3
Part No.:
M5KP60CAE3
Package:
DO-204AR, Axial
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO204AR
Shipping
M5KP60CAE3 Information
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
52A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)