Microchip Technology M5KP51AE3/TR
Part No.:
M5KP51AE3/TR
Package:
P600, Axial
Description:
TVS 51V 10% 5000W UNI
Shipping
M5KP51AE3/TR Information
Package/Case:
P600, Axial
Series:
5KP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
60.7A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)