Microchip Technology M5KP43AE3/TR
Part No.:
M5KP43AE3/TR
Package:
P600, Axial
Description:
TVS 43V 10% 5000W UNI
Shipping
M5KP43AE3/TR Information
Package/Case:
P600, Axial
Series:
5KP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
72A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)