Microchip Technology M5KP36CA
Part No.:
M5KP36CA
Package:
DO-204AR, Axial
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO204AR
Shipping
M5KP36CA Information
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
86A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)