Microchip Technology M5KP33AE3
Part No.:
M5KP33AE3
Package:
DO-204AR, Axial
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO204AR
Shipping
M5KP33AE3 Information
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
94A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)