Microchip Technology M5KP30AE3
Part No.:
M5KP30AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AR, Axial
Description:
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO204AR
Shipping
M5KP30AE3 Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
30V
Voltage - Breakdown (Min):
33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
103A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)