Microchip Technology M5KP28AE3/TR
Part No.:
M5KP28AE3/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Description:
TVS 28V 10% 5000W UNI
Shipping
M5KP28AE3/TR Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
P600, Axial
Series:
5KP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
110A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)