Microchip Technology M5KP18AE3
Part No.:
M5KP18AE3
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO204AR
Shipping
M5KP18AE3 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
172A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)