Microchip Technology M5KP13CA
Part No.:
M5KP13CA
Package:
DO-204AR, Axial
Description:
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO204AR
Shipping
M5KP13CA Information
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
13V
Voltage - Breakdown (Min):
14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
232A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)