Vishay Dale M55342K06B75D0RS3
Part No.:
M55342K06B75D0RS3
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
RES SMD 75 OHM 1% 0.15W 0705
Shipping
M55342K06B75D0RS3 Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-55342, RM0705
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Resistance:
75 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.15W
Composition:
Thick Film
Features:
Military
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0705
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.033" (0.84mm)
Failure Rate:
R (0.01%)