Stackpole Electronics Inc LVM5JB15L0
Part No.:
LVM5JB15L0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 0.015 OHM 5% 5W RADIAL
Shipping
LVM5JB15L0 Information
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
LVM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
15 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
5W
Composition:
Metal Foil
Features:
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Radial Lead
Size / Dimension:
0.520" L x 0.382" W (13.21mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max):
1.047" (26.60mm)