Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | LPT16ED |
| Manufacturer | Skyworks Solutions Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | Die |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Obsolete |
| Transistor Type | NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 4V |
| Frequency - Transition | 16GHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | - |
| Gain | 5.2dB |
| Power - Max | 250mW |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 50 @ 20mA, 2V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 80mA |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | Die |
The following parts include "LPT16ED" in Silicon Labs LPT16ED.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.