LP5036EVM.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | LP5036EVM |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Current - Output / Channel | 35mA |
| Outputs and Type | 36 Non-Isolated Outputs |
| Voltage - Output | 6V |
| Features | - |
| Voltage - Input | 3V ~ 5.5V |
| Contents | Board(s), Cable(s) |
| Utilized IC / Part | LP5036 |
The following parts include "LP5036EVM" in Silicon Labs LP5036EVM.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.