Nichicon LNR2E682MSE
Part No.:
LNR2E682MSE
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW
Shipping
LNR2E682MSE Information
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
8.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
10.68 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
4.843" (123.00mm)