LM3S1332-IQC50.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | LM3S1332-IQC50 |
| Manufacturer | Luminary Micro |
| Package/Case | 100-LQFP |
| Series | Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 50MHz |
| Connectivity | IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 57 |
| Program Memory Size | 96KB (96K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.25V ~ 2.75V |
| Data Converters | A/D 3x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package |
The following parts include "LM3S1332-IQC50" in Silicon Labs LM3S1332-IQC50.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.