LM358DT.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | LM358DT |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | - |
| Slew Rate | 0.6V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 1.1 MHz |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Input Bias | 20 nA |
| Voltage - Input Offset | 2 mV |
| Current - Supply | 700µA (x2 Channels) |
| Current - Output / Channel | 30 mA |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 30 V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
The following parts include "LM358DT" in Silicon Labs LM358DT.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.