Nichicon LGU2D561MELY
Part No.:
LGU2D561MELY
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP TH
Shipping
LGU2D561MELY Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LGU
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.58 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.37 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):
1.969" (50.00mm)