Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | L523GD-H400MA |
| Manufacturer | American Opto Plus LED |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Color | Green |
| Wavelength - Peak | 565nm |
| Configuration | Single |
| Current | 20mA |
| Millicandela Rating | 15mcd |
| Viewing Angle | 60° |
| Lens Type | Diffused |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Lens Size | 5mm, T-1 3/4 |
| Voltage Rating | 2.1V |
| Mounting Type | Through Hole |
The following parts include "L523GD-H400MA" in Silicon Labs L523GD-H400MA.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.