Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | L3640ED-H3062 |
| Manufacturer | American Opto Plus LED |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Color | Red |
| Wavelength - Peak | 635nm |
| Configuration | Single |
| Current | 20mA |
| Millicandela Rating | 20mcd |
| Viewing Angle | 180° |
| Lens Type | Diffused |
| Lens Style | Round with Flat Top |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Voltage Rating | 2V |
| Mounting Type | Through Hole |
The following parts include "L3640ED-H3062" in Silicon Labs L3640ED-H3062.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.